Így Kerüld El a Sísérüléseket!
Már alig kevesebb, mint egy hónap és az összes sípálya, ami csak a környéken van, megnyitja kapuit. Ugye Te is nézegeted már a garázsban porosodó sílécedet? Vagy már alig várod, hogy a bakancsodba ugorj? Hát mi is!
DE!
Ne ugorj fejjel a falnak vagy inkább fejjel a hóba. Abból könnyen megeshet a baj és akkor annyi a síelésednek. Ha szerencsés vagy, akkor “csak” a sítúra végén sérülsz meg, de a pechesebbekkel simán megtörténhet a baleset már az első lecsúszás során. Ezért most kiemelünk egy két fontosabb tanácsot, amivel elkerülheted a síelésből eredő sérüléseket.
Mielőtt azonban belekezdenénk, azt tisztázzuk, hogy a sérüléstől nem szabad félni. Ha már úgy indulsz neki a síútnak, hogy Veled biztosan fog történni valami, akkor inkább el se indulj! A síelés, snowboardozás egy sport, a sportolás pedig sérüléssel járhat. A síelés, snowboardozás ráadásul extrém sport, ami inkább csak abban merül ki, hogy az unalmas tornaterem helyett, egy extrém környezetben sportolsz, de ettől függetlenül lehet veszélyesen extrém is.
Szóval, ahogy az imént is mondtuk a sérülés sajnos a sport velejárója, azonban kellő odafigyeléssel, elkerülhető. Íme 6 tanács, amit ha megfogadsz, abból baj nem lehet.
Síszezon előtti fitnessz
Az első napok a havon, de akár már az első órák is, igen megterhelőek lehetnek egy olyan szervezet számára, ami egész nyáron nem volt kitéve aktív mozgásnak. Itt ne számítsd azt mozgásnak, hogy lefutok a boltba egy sörért, vagy elmegyek a gyerekkel a játszótérre. A síelés ennél intenzívebb mozgást igényel. Csak képzeld el, hogy akár 1 órán át folyamatosan síelsz, terheled a combjaidat, térdeidet, mit érezhetnek azok, amikor eddig max a wc-re guggoláshoz erőltetted meg őket. De nem is kell heti 7 napon át napi 2 órát izzadva edzened. Csupán elég ha heti egyszer vagy kétszer futsz 4-5 km-t vagy otthon a TV előtt guggolsz, de amit ajánlani tudunk, az egy nagyon hatékony alkalmazás, a madbarz. Keress rá, baromi jó erősítő és kardio gyakorlatokat találsz benne. Az 5 perces edzéstől a 45 percesig.
Bemelegítés
10-ből 9 ember bohóckodásnak, időpazarlásnak gondolja a sínap előtti bemelegítés. Pedig az egyik legfontosabb tennivaló, amit síelés előtt csinálni érdemes. Célszerű, akkor bemelegíteni, amikor már felvitetted magad a felvonóval, mert egy hosszú felvonozás előtt a bemelegítés annyi, mint szarnak a pofon. Szóval fent vagy a hegyen és még mielőtt lecsavarnád a laposüveged kupakját, szépen bemelegítesz. Fontos, hogy felülről lefelé haladj. Vagyis először fejkörzéssel bemelegíted a nyakadat, majd kar és vállkörzések jönnek, aztán haladsz lejebb a csípő és a törzskörzés felé, végül a combok, térdek átmozgatásával zárod a bemelegítést. Mindeközben fejben is rákészülsz a napra.
Megfelelő sífelszerelés
Kölcsönkérted a szomszéd cuccát? Találtál egy pár lécet kötéssel a lomtalanításon? Megörökölted apád 1984-es síbakancsát?
NYEEEEEEEET!!!
Nem jó választás. Még ha szereztél is valahonnét sífelszerelést, azt is vidd el egy szakemberhez. Ha kaposvári vagy, akkor biztos hallottál már a VM-Sport Szervíz és Kölcsönző-ről. Ha nem, akkor katt a linkre és csekkold le őket.
Na de miért fontos, hogy szakemberhez vidd a síléced?
Mert a síléc a te sporteszközöd, amire rábízod az életed. Ha nem vagy autószerelő, akkor az autódat sem Te magad szervízeled, hanem elviszed a szervízbe időközönként. Még ha nincs baja, akkor is. Na ezt kell tenned a síléceddel is, mert ha csak úgy hűbelebalázs módjára felcsatolsz egy idegen sílécet, akkor annak végzetes következményei is lehetnek.
Hogy mi?
Például nem csatol le a síkötés, mert nem a te 80 kilós testsúlyodra lett beállítva, hanem egy 120 kilós behemótéra. Vagy épp az ellenkezője történik, vagyis váratlanul, az első ívnél lecsatol, mert mondjuk egy, a vasággyal 60 kilós emberkéhez volt beállítva az a síkötés. Nyilván, ha ráguglizól vagy csak kicsit utána nézel, akkor ezeket a beállításokat Te is könnyen meg tudod tenni csatolás előtt. De azért érdemes még vaxoltatni, éleztetni, rozsdátlanítani azokat a sítalpakat. Szóval ne sajnáld a pénzt évente egyszer elvinni síszervízbe a sífelszerelésedet.
Biztonság
Ahogy az angol mondaná: Safety First. Vagyis elővigyázatosság. Nem állsz meg hirtelen a pályaközepén a legnagyobb tömegben, mert könnyen tömegszerencsétlenség lesz a vége. Ne menj lavina veszélyes területre. Ne idd le magad a sárga hóig. Idejében lassíts a felvonó előtt, máskülönben dominó effektust idézhetsz elő. Nem indulsz el a hüttéből sílécen 5 jéger 3 repülőszarvas 10 sör elfogyasztása után.
Ismerd a határaidat
Avagy tudd, mennyit bírsz.
Ne akarj egyből az óriás kiugróra menni, ha még életedben nem ugrattál síléccel. Ne indulj meg a hegytetőről golyóba, ha tudod, hogy 100 m után a combjaid beremegnek és mint a zselé szétesnek. Ne akarj mindenáron felmenni 15 óra 59 perckor az utolsó felvonóval, ha már az előző kör után is szívesebben ültél volna be egy forró csokira. Ismered a mondást? Sokat akar a szarka, de…
Nincs utolsó csúszás
Ha valaha is hallottad ezt a pályán: “még két csúszás és szkippeljük az utolsót” de fogalmad nincs, hogy ez valójában mit is jelent, akkor ez a tipp Neked szól!
Ez a kérdés inkább pszichológiai, mintsem tényszerű. Mindenesetre ez, a síelők és snowboardosok körében igen népszerű mondás, általában 15:30 körül kezd sejtelmesen visszhangozni a hegyen. Ugyanis a legtöbb sérülés az első és az utolsó csúszáson történik. De ha szkippeled az utolsó csúszás gondolatát, akkor megúszhatod a sérülést is. 😉