Íme a Sízők Ivós Játéka
Attól a pillanattól kezdve, hogy síelőkké, snowboardosokká válunk, rájövünk, hogy a tudást nem adják könnyen. Folyamatosan tanulunk. Megtanulunk biztonsággal megállni, megtanuljuk a helyes íveket, megtanuljuk a hó típusait, mint porhó, jeges hó, keményhó, vizeshó, sárgahó. Na ebből nem eszünk. És mindezek mellett megtanulunk inni is.
Mert hát valljuk be nincs is annál jobb, mint mikor jó pár menet után megállunk a sarki hüttében és a csinos, lengén öltözött pultos lány, vagy a mélyhangú, bajszos, kopaszodó apja kihozza a korsósört. És van úgy, hogy a korsó sör mellé még lecsúszik egy vagy két snapsz is. Na ekkor jön meg mindenkinek a bátorsága és versenyszelleme és csap le a hütte egyik eldugott vagy éppen legforgalmasabb sarkában hívogatóan váró fatuskóra. Két típusú ember létezik. Az egyik, aki már kéri is ki a következő kört és a kalapácsot. A másik, aki felteszi magában a kérdést, hogy mi a vérvörös hókupacért van egy fatuskó a hütte közepén? Ha eddig nem tudtad, most elmondjuk.
Ez a Neglin. – amerikaiul.
Az igazat megvallva mi azt hittük, hogy ez osztrák hagyomány, de nem. British Columbia legnépszerűbb síterepein is játszák a síelők. Ott BC-ben főleg a nagyon laza 3 méteres porhóban síelő vagy snowboardozó freeriderek nap végi rituáléja, hogy bemennek a helyi kocsmába, kikérik az első köröket és körbe állnak egy fatuskót, rajta egy két fejű kalapáccsal.
Na de hogy is kell ezt játszani pontosan?
Fogsz egy százas szöget, éppenhogy beleütöd a puha fatuskóba, annyira csak, hogy megálljon, majd ezt teszi mindenki más is. És kezdődhet a menet. Igen ám, de a kalapácsnak nem azt a fejét használod, amivel otthon versz be adott esetben egy szöget és még néha azzal is mellé ütsz, hanem az ellenkező felével, amivel elvileg kifeszíteni szokták a szögetl. Igen a hegyes végű felével. És most tedd a szívedre a kezed és úgy mondd, hogy ez gyerekjáték. Hát elmondom nem az. Sőt, ha mellé még büntetésből inni is kell, na az még egy gyakorlott ácsnak is feladná a beverendő kérdést.
Szóval körbe álljátok a fát, minimum ketten, maximum tizen és egy ütésből el kell találnod, jobb esetben a szög fejét. Ha sikerült, akkor üthetsz még egyet, ha nem, akkor passzolod a kalapácsot a következőnek. Itt nem nyertes, mint inkább vesztes van, ugyanis az veszít, és fizeti a következő kört, akinek a szöge továbbra is áll, mint a cövek.